Florida čelí spalničkám pomocí zaříkávání. Konzervativci považují očkování za nástroj ďábla

Americká konzervativní pravice po zákazech knih s LGBTQ+ tematikou nyní zpochybňuje očkování, a podněcuje tak šíření epidemií.

Florida se potýká s epidemií spalniček, k jejímuž šíření přispělo odmítání očkování. Taková je v tuto chvíli politika státu Florida, který ovládá konzervativní pravice. V roce 2022 se stal hlavou floridského ministerstva zdravotnictví Joseph Ladapo, lékař, který proslul například tvrzením, že covidové vakcíny jsou dílem ďábla, mění lidskou DNA, čímž ruší naše spojení s Bohem, nebo způsobují rakovinu. To ho v očích guvernéra Floridy a bývalého aspiranta na republikánského prezidenta Rona DeSantise kvalifikovalo právě na tuto pozici. Když se pak v jedné základní škole začaly šířit spalničky, Ladapo napsal dopis rodičům, aby se nebáli posílat své neočkované děti do školy, a ujistil je, že očkování je jen jejich věc. O celé kauze informuje deník The Guardian.

Jeho vyjádření jsou v přímém rozporu s vědeckým poznáním nebo doporučeními Federálního centra pro kontrolu a šíření nemocí. Jak komentují americká média, Florida se díky šíření této prakticky vymýcené nemoci vrací někam do padesátých let. Tam se ostatně nachází i mentálně – právě tento konzervativci ovládaný stát nechvalně proslul zakazováním knih a vyhazováním učitelů ze škol, pokud se odmítnou podvolit státní doktríně v případě potírání LGBTQ+ a dalších témat.

Američtí lékaři varují před přetrvávajícím útokem americké pravice na elementární poznatky vědy. V případě očkování vidí kořeny iracionálních postojů ve vyvrácené studii britského lékaře Andrewa Wakefielda, který spojoval očkování s autismem. Tomuto podvodu věří zhruba čtvrtina americké populace a konzervativní politici tento narativ přiživují. Podle lékařů povede útok americké pravice na vědu k růstu počtu mrtvých dětí, kterému by šlo zabránit obyčejným očkováním.

Joseph Ladapo během epidemie nebojoval jen proti vakcínám, ale také proti nošení roušek nebo lockdownům. Současně patřil k okrajové části lékařů, kteří doporučovali proti covidu léky pro koně jako ivermektin nebo používání čistících chemikálií typu savo. Patřil také k prominentním členům radikální skupiny America’s Frontline Doctors, která bojovala proti opatřením, jež měla zastavit šíření covidu. Zakladatelka této radikální frakce napojené na Tea Party, Simone Gold, byla v roce 2022 odsouzena pro účast na útoku extremistů na americký Kapitol.

Čtěte dále