Star dance… když jsou hvězdy stereotypní

Minulou sobotu odstartovala další řada populární televizní show Star Dance. Jak vypadá údajný vytříbený humor Marka Ebena?

Dneska se snaží být vtipný snad úplně každý. Člověk už si nekoupí ani sušenky, aniž by se ho jejich obal nesnažil rozesmát. A když si sedne k televizi, zaručeně na něj vyskočí komedie nebo zábavný pořad. Kromě věčných debat na téma, jestli a jak moc je ten či onen humor kvalitní, bychom se měli – minimálně v případě veřejnoprávních médií – zabývat i tím, jestli je aspoň trochu společensky odpovědný. V tom ovšem čelíme letité absenci reflexe. Není ostatně divu, když stálicí v oblasti „humoru páté cenové“ je sám prezident, jehož „bonmoty“ o ženách, v nichž se unikátním způsobem pojí perverznost s paternalitou, bývají obzvláště pikantní. Přesto jen málokoho překvapí. Sexismus a genderové stereotypy jsou v českém veřejném prostoru obvyklé a formulací jako „od plotny si k nám zaskočila“ si většina ani nevšimne.

To bych si nechal líbit

Právě tento typ „humoru“ nám minulou sobotu naservírovala veřejnoprávní Česká televize v podobě nové řady oblíbeného pořadu Star dance moderovaného Markem Ebenem. Eben je jistě milý pán, angažuje se v charitě a je moderátorem jediné naší talkshow, kde návštěvy zahraničních hostů nekončí ostudou. Je to profesionál, mluví potichu, příjemně se usmívá a vhodně se obléká. Nepoužívá sprostá slova. To jsou přesně atributy, které by asi měl moderátor podobného pořadu mít. Jenže v okamžiku, kdy se vytrhneme z polospánku, do kterého nás moderátorova uhlazenost ukolébá, zpozorníme a všímáme si, co Eben vlastně říká, dostaneme pořádnou ránu. Vzpamatovat se z ní není lehké ani při pohledu na takového Lukáše Pavláska tančícího tango.

Nejhorší na projevu Marka Ebena nebyla politická nekorektnost, ale to, že nebyl vtipný. A právě to se často stává, když je humor postavený na nereflektovaných stereotypech.

„Markovi Taclíkovi kamarádi přezdívají Tácek. Podle mě je to milá přezdívka a myslím si, že by se mnou Marek souhlasil, že je to rozkoš býti Táckem, když se na něm dá servírovat něco tak půvabného jako Martina Marková,“ line se například z Ebenových úst směrem k Taclíkově taneční partnerce. Na ukázku z tréninku, kde tanečnice vzala partnerovu ruku a přiložila si ji na zadek, aby pochopil, který sval má zatnout, pak Eben reaguje laškovně: „To bych si taky nechal líbit, tohle.“ Vystudovanou učitelku a herečku Jitku Schneiderovou pro změnu uvedl slovy: „A to až uvidíte, jak se vrtí, poznáte, jaká je to škoda pro ty dospívající chlapce.“ Leoše Mareše se zeptal, jestli svou taneční partnerku v šatech s levhartím vzorem krmí granulemi. Politováním interpreta, který je gay, že si nemůže pořádně vychutnat, když je ve videoklipu obklopený spoustou krásných žen, pak Eben úspěšně posunul svůj prvorepublikový sexismus do 21. století.

Marek Eben for president!

Když si ze sobotního tanečního večera vypůjčíme některá Ebenova zamyšlení a vložíme je do úst prezidentovi, dojdeme k zajímavému zjištění. Přesně to by Zeman klidně mohl říct – a pobouřit tím mnohem víc lidí, než se podařilo Ebenovi. A tak se Marek Eben a Miloš Zeman ocitají v jednom textu. Překvapivé?

Sobotní pořad – v němž se sešly hned tři stálice „humoru po česku“, totiž Marek Eben, Lukáš Pavlásek a Leoš Mareš – však nebyl k potrhání jenom, co se narážek na ženy týče. Takový rozhovor s Radkem Bangou znovu ukázal, že se v naší zemi nedovedeme normálně bavit s příslušníkem menšiny, aniž bychom tematizovali jenom to, že je příslušníkem menšiny. Hlavním bodem všech komentářů moderátorů i porotců bylo, že Banga je Rom a má rytmus v těle. Z pořadu je ovšem vidět i to, že nedovedeme vést normální konverzaci ani s úspěšnými a známými ženami.

Nejhorší na projevu Marka Ebena nebyla nekorektnost, ale to, že nebyl vtipný. A právě to se často stává, když je humor postavený na nereflektovaných stereotypech, bez snahy je jasným poukazem na ně samotné diskreditovat. Jestliže patnáct let dokola posloucháme, jak blondýna v obchodě hledá na kolenou nízké ceny, jemná narážka na barvu vlasů v lichotce „Je sice blondýna, ale můžu se zaručit, že je velmi inteligentní“ úsměv na tváři nevyčaruje.

Autor je mírně pokročilý uživatel internetu.

 

Čtěte dále