Umění je buď posraný, nebo žádný

Diplomka o posraném umění z brněnské FaVU VUT vyvolala nebývalou mediální odezvu. O čem ale tato vlna zájmu svědčí?

Kauza „diplomka z FaVU“ zaujala i média, která o umění nebo o umělecké vzdělávání normálně nejeví zájem. Důvodem bylo, že diplomant FaVU Kryštof Ambrůz napsal do úvodu svého textu slovní spojení „posrané umění“ a řekl, že jeho práce nemá žádný smysl a je nakonec zbytečná stejně jako celá slavná škola. O co totiž v životě v České republice skutečně jde, je „pracovat jako otrok“. A tahle debilní skutečnost doběhla v posledním ročníku studia i jeho, takže se cítil demotivovaný a apatický. Média, která zprávu zpracovala, nezaujal ani tak studentův nihilistický text, zato „posrané umění“ hned zarámovala do žánru boje proti vyžírkám, umělcům a nepracujícím parazitům všeho druhu. Ambrůzova diplomka posloužila jako další důkaz zbytečnosti neproduktivních činností, jako je umění, při kterých se normálně nepracuje. Diskutéři pod články, kteří mají v běžné agendě nadávání víceméně na všechno, se chytli a s chutí se přidali.

Z kapitalismu a demokracie nám zbyla jenom práce. Jinou ideologii jako bychom v Česku ani neměli.

Kupodivu ani redaktorům Reflexu nebo Echa24 nevadilo, že Ambrůzovu diplomovou práci neviděli (psaná část je na uměleckých školách jen vysvětlující dodatek, základem práce je praktická instalace), a rovnou se pustili do hodnocení. Diplomka „doslova o ničem“, napsal Reflex; v Echu24 se zase divili, že studentův „vedoucí ji chválí“. Média přebírala zprávu jako bizár s potenciálem tisíců kliků a titulky vycházely vstříc předpokládanému hejtu na rozmazlené umělčíky, kteří plýtvají veřejnými prostředky na posrané umění. Od editorů to – soudě podle titulků – byla sázka na lidi, kteří nesnáší flákače a provokatéry.

Blogerka iDnesu Eva Svobodová vyjádřila své konzervativní rozhořčení jednoznačně a navrhla všem zúčastněným rovnou odebrat tituly: „Myslím, že celá Fakulta výtvarných umění VUT je zblblá žumpa levicových ignorantů a měli by si tohle platit ze svého nebo si najít soukromého mecenáše. Vedoucího Šrámka a oponenta Mazance bych na hodinu vyhodila a zahájila řízení o odebrání akademických titulů, protože člověk může být anarchista, ale pak nemá co dělat uvnitř systému.“

Umělec v bistru

Čtenářské komentáře pod články mířily stejným směrem. „Na stavárně by se to nestalo, levicoví ignoranti, všichni do bistra, páni umělci, jen ať makaj“ – a tak dále. Ti, kdo se věnují současnému umění na školách, jsou pro velkou část spoluobčanů v dobré společnosti cigánů, levičáků, muslimů, neomarxistů, teploušů a dalších narušitelů, kteří se internetovým mluvčím slušné většiny zkrátka nelíbí. Umělec vysmívající se umělecké škole se přitom mohl docela dobře hodit jako procitnuvší blouznivec, který nakonec díky tvrdé práci v bistru pochopil cenu peněz a umění ukázal fuck-off. Sklidil ale stejný hejt jako škola a umění, proti kterým se vymezoval. Drzost ale nemůže být oceněna, text se dá číst příliš mnoha způsoby.

Z kapitalismu a demokracie nám zbyla jenom práce. Jinou ideologii jako bychom v Česku ani neměli. Parazitům z humanitních a uměleckých škol se přitom ze strany bojovníků za ztracenou normálnost věnuje naddimenzovaná pozornost. Někteří z nich si nejspíš opravdu myslí, že kdyby se přestaly umělecké (nebo jiné rozkladné) obory dotovat, bylo by znatelně víc peněz na důchody nebo na silnice. Ostatní hejtry flákači na školách prostě obyčejně spravedlivě rozčilují.

Komunistické „kdo nepracuje, ať nejí“ s tehdejším kultem práce bylo snad zaměřeno i proti (již poraženým) vykořisťovatelům a kladlo důraz na poválečnou obnovu a zapojení každého jednotlivce do industriální mašinerie vedené komunistickou stranou. Dnešní nevyslovená obdoba tohoto hesla, kterou se v různých obměnách zaklíná Zeman, Babiš i politici ODS nebo ČSSD, říká už jenom to, aby všichni žili ve stejných sračkách jako ostatní a nedělali výtržnosti. Nejde ani tak o to někoho do něčeho zapojit, ale spíš srovnat do řady všechno, co leží mimo nekonečnou práci a pouhou svou existencí zpochybňuje hákování za pár korun.

Autor je redaktor Alarmu.

 

Čtěte dále