Hollywoodské hvězdy: Ukončeme sexuální obtěžování!

Prominentní herečky se spojily v hnutí Time’s up, aby řešily problematiku sexuálního násilí a pomohly i méně privilegovaným ženám, než jsou ony samy.

„Sexuálnímu násilí, obtěžování a nerovnostem v zaměstnání odzvonilo. Teď je ta pravá chvíle s tím něco udělat,“ oznámilo v pondělí hnutí Time’s up (Čas vypršel), v němž se sešlo více než tři sta prominentních hollywoodských hereček, scenáristek, režisérek, agentek i dalších osobností filmového průmyslu. Organizace si klade za cíl potírat sexuální násilí nejen ve filmovém odvětví, ale i ve všech pracovních prostředích. Fond, kterým Time’s up disponuje, nashromáždil přes třináct milionů dolarů.

Černé Zlaté glóby

Své plány Time’s up oznámilo v celostránkové reklamě v deníku The New York Times s titulkem „Solidární dopis“. Podle prohlášení hnutí chce tlačit na změnu legislativy, aby společnostem, které neřeší problémy se sexuálním obtěžováním, hrozily postihy. Dále se chce zasadit o vyrovnanější zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích studií a agentur zastupujících mladé talenty. Hnutí také vyzvalo herečky, aby na udílení Zlatých glóbů přišly v černé a ukázaly tak solidaritu s oběťmi znásilnění a obtěžování.

Ženám z méně privilegovaných pozic má pomoci třináct milionů, se kterými hospodaří fond založený hnutím Time’s up. Mimo jiné bude zprostředkovávat kvalitní právní pomoc obětem sexuálního násilí.

Aktivita hollywoodských hvězd navazuje na kampaň #Metoo. Předvším ženy, ale i muži v ní pod tímto hashtagem na sociálních sítích sdíleli své zkušenosti se sexuálním násilím. Mediální pozornosti se však ve Spojených státech dostávalo především kauzám celebrit a obvinění byli velmi často vysoce postavení muži. A to chce nyní Time’s up změnit. „Sexuální obtěžování na pracovišti zažila ve Spojených státech každá třetí žena ve věku mezi 18 a 34 lety. Více než sedmdesát procent z nich to však nikdy neoznámilo,“ zmiňuje Time’s up na svých webových stránkách. Aktivita je rovněž reakcí na solidární dopis, který v listopadu zveřejnila organizace zastupující sedm set tisíc zemědělských pracovnic. „Pracujeme v odlišných prostředích než vy, ale čelíme stejnému útisku. Nemáme odvahu si stěžovat, jelikož se obáváme ztráty práce a nemůžeme si dovolit nemít z čeho živit naše rodiny,“ psaly v dopise celebritám. Přestože se sexuální obtěžování objevuje ve všech pracovních odvětvích, nejčastěji k němu dochází právě ve službách. Právě ženám z méně privilegovaných pozic má pomoci třináct milionů, se kterými hospodaří fond založený hnutím Time’s up. Mimo jiné bude zprostředkovávat kvalitní právní pomoc obětem sexuálního násilí.

Na webových stránkách zmiňuje Time’s up i propastné rozdíly v odměňování žen a mužů. Jednomu dolaru vydělanému bílým mužem odpovídá pouze 81 centů za tutéž práci vykonanou bílou ženou. V případě žen asijského původu je to 88 centů, u Hispánek 65 centů a Afroameričanek dokonce jen 59 centů. V rámci Time’s up operuje nyní několik pracovních skupin. Jedna z nich se věnuje tomu, aby ve všech oblastech, kterým se uskupení věnuje, měli zastoupení menšiny, lesby, gayové i trasngender osoby.

Prosazování žen do vedoucích pozic

Snaha Time’s up o prosazování vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích souvisí se statistikou, která dokládá, že v pracovních kolektivech, v jejichž vedeních je vyrovnanější poměr žen i mužů, dochází k nižšímu počtu sexuálních deliktů. V současnosti je však v USA ve vedoucích pozicích na středních manažerských postech jen dvacet procent žen a v nejvyšším managementu je to pouze sedm procent. V obou případech přitom převládají bílé ženy. I to chce hnutí Time’s up pomalu měnit.

Podle vyjádření pro deník New York Times je Time’s up nehierarchické uskupení založené na dobrovolné práci. Jeho zakládající členky měly již v říjnu nutkání proměnit #Metoo v reálnou aktivitu, a tak se začaly neformálně setkávat v Los Angels. Nyní se hnutí rozšířilo do New Yorku a Londýna. Patří do něj hvězdy, jako jsou herečka Reese Witherspoon či Eva Longoria, nebo právnička Nina L. Shaw. Do fondu organizace přispěl například Steven Spielberg či Maryl Streep.

Time’s up na svém webu věnuje pozornost i tomu, co může proti sexuálnímu obtěžování udělat jednotlivec. Předně by samozřejmě neměl nikoho obtěžovat. Dále hnutí zdůrazňuje, že je nezbytné důvěřovat tomu, kdo se svěří se svou zkušeností. Pokud je někdo svědkem obtěžování, měl by zasáhnout a obtěžujícího konfrontovat. V neposlední řadě může jednotlivec podpořit neziskový projekt, který se věnuje podobným tématům, nebo nenakupovat u firem, o nichž se ví, že rovné zastoupení žen a mužů nepodporují.

V Česku se k hnutí #Metoo, které v USA vedlo k vytvoření Time’s up, nepřipojila žádná ze známých celebrit či hereček a nezaznělo žádné veřejné obvinění konkrétního pachatele. Podle průzkumů se přitom se sexuálním obtěžováním za svůj život setká téměř každá druhá Češka a každá desátá zažije znásilnění.

Autorka je spolupracovnice redakce.

 

Čtěte dále