Fotoreport: Protest proti Národnímu pochodu pro život

Tisíce lidí protestovaly proti interrupcím. Odpůrci se pochod pokoušeli blokovat a vyvěsili transparent na sochu svatého Václava.

Několik tisíc lidí v sobotu v centru Prahy protestovalo proti umělým potratům. Podle organizátorů z organizace Hnutí Pro Život ČR je cílem pochodu vyjádření „poděkování rodinám, které jediné mohou zvrátit vymírání českého národa“. Akce začala mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka ve svatovítské katedrále. Účastníci pochodu se pak shromáždili na Klárově, odkud v půl třetí vyrazili směrem k Václavskému náměstí. Do čela průvodu se vmísila také skupina lidí z kolektivu Prázdné trůny a aktivistické platformy SdruŽeny, kteří protestovali proti omezování práva na potrat a nesouhlasili s národoveckým vyzněním pochodu.

Účastníci průvodu nesli české vlajky, bílé kříže nebo transparenty s nápisy Dítě je vždy naděje, Potrat není řešení nebo Mít bráchu je cool. Akce se kromě kardinála Duky zúčastnil olomoucký arcibiskup Graubner, předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebo Alexandr Vondra. Na Smetanově nábřeží se průvod pokusila zablokovat skupina asi dvaceti lidí. Okamžitě proti nim zasáhli policejní těžkooděnci a vytlačili je na chodník. Z davu se mezitím ozývalo volání: „Pojďme na ně! Loni šli na Duku!“ K protestu se přihlásil Institut pro magii a svobodu, který blokádu nazval Sletem čarodějnic.

Po příchodu na Václavské náměstí vylezlo několik lidí na sochu svatého Václava, kde rozvinuli transparent s nápisem „Ježíš nám dal svobodu, neberme ji ženám. Život lásce, smrt klerofašismu.“ Policie čtyři z nich zadržela a odvezla na služebnu.

Na závěr shromáždění vystoupil s projevem bývalý politik Vondra, který řekl: „Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot se dostávají pod stále větší tlak. Pod tlak zvenčí i pod tlak zevnitř.“ Za ohrožení společnosti považuje hodnotový relativismus spočívající v „multikulturalismu a genderismu“. Dále zmínil: „Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé. Z východu stupňuje tlak Putin, car, který se tváří jako ochránce tradičních hodnot, ale kterému jde o impérium a o moc.“

Nad pochodem pro život převzal záštitu kromě prezidenta Miloše Zemana také Magistrát hlavního města Prahy prostřednictvím radního Jana Wolfa. Proti oficiální podpoře od veřejné instituce se postavili signatáři a signatářky otevřeného dopisu, podle kterých pochod „šíří názory odporující demokratické společnosti“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále