Fotoreportáž: Protesty před MŽP

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion a Limity jsme my dnes demonstrovali před budovou Ministerstva životního prostředí.

Foto Petr Zewlakk Vrabec

Na protest proti prolomení limitů těžby v dole Bílina dnes v Praze aktivisté z hnutí Extinction Rebellion a Limity jsme my blokovali budovu Ministerstva životního prostředí. I když rozhodnutí o prodloužení těžby do roku 2035 není ještě úplně definitivní a poslední slovo bude mít báňský úřad, už v tuto chvíli se podle aktivistů jedná o jasné selhání ministerstva. Ministerstvo totiž před pár dny vydalo kladný posudek k dopadu na životní prostředí (EIA), který dává prodloužení těžby zelenou na dalších šestnáct let.

Vchod na ministerstvo zablokovalo několik desítek protestujících: někteří se přilepili ke skleněným dveřím a další se přilepili zase k nim. Tento lidský slepenec pak blokoval ministerstvo několik hodin, zatímco jedna z aktivistek rozdávala procházejícím letáček s omluvou za vzniklé komplikace a vysvětlením důvodu k protestu.

I když ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v poslední době často mluví o klimatické změně i o potřebě proti ní něco dělat, stejně jako o nutnosti adaptovat hospodářství na oteplující se klima, vláda stále povoluje výjimky na spalování a těžbu uhlí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále