ČSSD chce do senátu starostu Šimberu, který v Duchcově vládne s neonacisty

Sociální demokraté jako kandidáta do senátu na Teplicku postavili starostu Duchcova. Místní buňka přitom byla v minulosti zrušena kvůli koaliční spolupráci s DSSS.

Vládní sociální demokracie vysílá do doplňovacích senátních voleb starostu devítitisícového Duchcova Zbyňka Šimberu, který na radnici vládne v koalici společně neonacistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Kvůli této spolupráci v roce 2014 tehdejší Sobotkovo vedení místní organizaci ČSSD rozpustilo. „Jsme demokratickou stranou, jejíž programové hodnoty spolupráci se stranami, jako je DSSS, zcela vylučují. Místní organizace ČSSD v Duchcově tyto mantinely překročila a musí být zrušena,“ prohlásil tehdy Sobotka. A tak se i stalo.

Když ale v roce 2018 před komunálními volbami duchcovští pobočku ČSSD ve městě obnovili, Hamáček a jeho vedení strany už se k podobnému kroku jako Sobotka neodhodlali. Obnovená ČSSD v Duchcově v roce 2018 ve volbách uspěla a ve staronové koalici s DSSS a KSČM (posílená o uskupení Žijeme Duchcovem) tak ve městě vládne dál. Starosta, který do koalice přizval neonacisty, teď bude za ČSSD kandidovat i do senátu na místo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi.

Rasistická radnice?

Vládnutí sociálních demokratů, komunistů a neonacistů přitáhlo celostátní pozornost kontroverzní „lavičkovou vyhláškou“. Ta přitom měla celkem nepokrytě protiromský, rasistický charakter – byla zaměřená na jakékoliv větší skupiny lidí trávící čas na veřejném prostranství a omezovala například i pikniky a grilování a upravovala i „problematické sezení mimo lavičky“. Tuto vyhlášku, kterou přijalo více severočeských měst jako například Litvínov nebo Varnsdorf, nakonec na návrh tehdejší ombudsmanky Anny Šabatové zrušil Ústavní soud. Duchcovská radnice ale připravila novou podobnou vyhlášku.

Podle politického komentátora z Masarykovy demokratické akademie Patrika Eichlera je důležité přihlédnout k tomu, že v podobných případech jde často o udržení funkční radnice, která může město rozvíjet. „Sociální demokracie nemá spolupracovat s extrémistickými stranami jako DSSS, zároveň je ale důležité sestavit koalici ve městě, kde navíc nemáte možnost vyhlásit předčasné volby. V Duchcově má ČSSD třicetiprocentní výsledek, a tedy i výraznou převahu nad extremisty, které může při společném vládnutí na radnici pohlídat, aby nedocházelo k nějakým excesům,“ myslí si Eichler. Připomíná také, že například bídné životní podmínky v tamních ghettech, které často přispívají ke stoupajícímu sociálnímu napětí, jsou odpovědností především centrální vlády a vina za ně se nedá házet jen na místní politiky. Nominace do senátu je iniciativou místní ČSSD a v Ústeckém kraji má Šimbera její podporu.

 

Čtěte dále