Toto jsou hodnoty 17. listopadu? Fotogalerie ze solidární demonstrace s uprchlíky na bělorusko-polské hranici

Zhruba 150 lidí v Praze vyjádřilo v pondělí večer solidaritu s lidmi na útěku a nesouhlas s postupem české vlády i Evropské unie. 

Foto Petr Zewlakk Vrabec

„Jsme tu abychom vyjádřili znechucení a odpor vůči migrační politice Polska a Evropské unie a také solidaritu s lidmi na útěku, snažícími se v zoufalých podmínkách najít lepší život pro sebe a své rodiny,“ zahájil mluvčí z Kolektivu 115 demonstraci Proti pevnosti Evropa, vyjadřující solidaritu s lidmi, kteří uvízli na bělorusko-polských hranicích. Na tato místa je posílá diktátorský režim běloruského prezidenta Lukašenka a na těchto místech je nechává mrznout a umírat demokratické Polsko a Evropská unie. O půl šesté se na Jungmannově náměstí v Praze sešlo přibližně sto padesát lidí. Přímo na místě organizátoři četli příběhy Poláků žijících v blízkosti hranic, kteří nepodlehli strachu a pocitům nepřátelství a rozhodli se pomáhat lidem schovávajícím se v lesích bez jídla a dalších základních potřeb.

Na demonstraci promluvily zástupkyně  iniciativy Hlavák, Food Not Bombs Žižkov a Balkan Solidarity Network nebo filosof Jan Bierhanzl, který vznesl otázku: „Jsou hodnoty 17. listopadu, evropské hodnoty, jako je rovnost, svoboda a solidarita, slučitelné s pojetím Evropy jako pevnosti, která je obehnaná ostnatým drátem a migrační krizi řeší tak, že staví ještě o něco vyšší plot?“ Svůj projev zakončil výzvou: „My, co jsme zde shromážděni, vyjadřujeme nejhlubší znepokojení nad situací na polsko-běloruské hranici a apelujeme na polskou i českou vládu, aby při hledání řešení zapojili lidskost a tvořivost místo tupého a smrtonosného obranářství.“

Čtěte dále