Fotogalerie: Na chodníku s ministryní Marksovou

Desítky aktivních lidí v bytové nouzi se sešly se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj, aby diskutovali o připravovaném zákonu o sociálním bydlení.

Setkání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou a ředitelem odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj Jiřím Klímou zorganizovaly na pražském Andělu tři skupiny lidí v bytové nouzi z Brna, Prahy a Ostravy a symbolicky jej nazvali setkáním u „kulatého chodníku“ s tím, že tam, kde není střecha nad hlavou, není ani stůl. Zástupci skupin formulovali několik bodů, které je v jejich obcích trápí a které popisují jejich bezvýchodnou situaci. Upozornili například na stále rostoucí počet lidí bez domova, svévoli obcí v podpoře lidí v bytové nouzi, byznys s chudobou, stigmatizaci, nejistotu či nedůstojnost bydlení (jedno sociální zařízení sdílené více než sto lidmi apod.).

Oba zástupci resortů se vyslovili pro podporu zákona a potvrdili, že kompetenční mezi oběma ministerstvy jsou podle nich již vyřešeny. Michaela Marksová-Tominová řekla: „Naše ministerstvo i já osobně považujeme tento zákon za obrovskou prioritu, protože mi připadá šílené, že Česká republika takový zákon nemá. Není moc zemí v Evropě, které by ho neměly. Já to považuji za strašně důležitou věc, za kterou bojuji už teď a bojovat za ni budu. To vám opravdu slibuji.“ Dále zmínila i úlohu obcí: „Už dnes ty obce, které chtějí a které mají podle mého názoru velmi oprávněný pocit, že by se měly starat o své obyvatele, systém sociálního bydlení mají. Problém je, že část obcí nechce. My ten zákon vlastně děláme kvůli nim, aby musely. Protože když se nacházíte v obci, která má pocit, že se o vás starat nemusí, když máte problémy s bydlením, tak to je hodně špatné.“

Aktivní skupiny lidí bez domova Chceme bydlet (Praha), Hnutí za nové bydlení (Brno) a Kruh naděje (Ostrava) závěrem přednesly své požadavky s návrhem, aby byly zahrnuty do diskuse o dané problematice, protože, jak píší, ze své zkušenosti vědí, že jejich zájmy se mohou mnohdy rozcházet se zájmy některých aktérů, kteří formulují politiky sociálního bydlení. Požadují především pro každého důstojné a finančně dostupné bydlení v bytech, a nikoli v ubytovnách. Byty by měly být stavebně i hygienicky nezávadné a umístěné mimo vyloučené lokality. Žádají zrušení nebo podporu financování kauce, na kterou nyní finančně nedosáhnou. Zmínily také řešení nedostupnosti bydlení kvůli diskriminaci i podporu sociálních pracovníků namísto kontroly.

Jde o unikátní příklad pro vytváření sociálních politik, kdy lidé, kterých se zákon dotýká nejvíce, jsou schopni se zorganizovat a formulovat své priority. Tomu také vyšla vstříc i ministryně. „Jsme přesvědčeni, že při formulaci sociálních politik by měly být pravidelně ke konzultacím zvány všechny klíčové strany, tedy kromě obcí a majitelů bytových domů i samotní potenciální nájemníci sociálních bytů. Aktivita a schopnost formulovat své priority, kterou dnes prokázaly tři skupiny lidí v bytové nouzi, je příslibem pro funkčnost připravované legislativy,“ říká Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení.

 

marksova_platforma-3

 

marksova_platforma-4

 

marksova_platforma-6

 

marksova_platforma-7

 

marksova_platforma-8

 

marksova_platforma-9

 

marksova_platforma-11

 

marksova_platforma-12

 

marksova_platforma-13

 

marksova_platforma-14

 

marksova_platforma-15

 

marksova_platforma-16

 

marksova_platforma-17

 

marksova_platforma-19

 

Čtěte dále