Džihádisté oslavují Trumpovo omezení vstupu muslimů do USA

Radikální islamisté si od Trumpových opatření slibují posílení celosvětového džihádismu a odklon muslimů od Západu.

Zatímco demokratičtí lídři v USA, Jižní Americe i Evropě dávají veřejně najevo, že kvůli Trumpově politice nebudou ustupovat ze svých principů, džihádisté prezidentovy první kroky ve funkci vítají. Trumpův zákaz vstupu na území Spojených států pro sedm muslimských zemí považují za „požehnaný“ a doufají, že povzbudí americké muslimy k odporu proti vládě. Lídři Islámského státu (IS) opakovaně proklamují, že jedním z jejich záměrů je obrátit muslimské obyvatelstvo v západních zemích proti jejich vládám. O možných dopadech na americkou zahraniční politiku na Blízkém východě a na Islámský stát psal deník Washington Post.

Není to porpvé, co džihádisté oslavují americkou politiku. Už o Bushově intervenci v Iráku mluvili jako o „požehnané invazi“, která posílí radikální islamisty.

Bývalý kandidát na prezidenta John McCain upozornil na možný negativní vliv na muslimské vojáky, kteří bojují po boku Američanů a snaží se společně zničit Islámský stát. Podle senátora Trumpův zákaz posílí v některých oblastech propagandu IS. Jako strategickou chybu a vítězství džihádistů a antiamerických sil pak označil Trumpovo rozhodnutí bývalý šéf CIA pro Blízký východ Robert Richer. „Džihádisté mohou konečně tvrdit, že Obama, Bush a další bojovali proti islámu jako náboženství – nikoli jen proti radikálním teroristům,“ řekla deníku Washington Post Rita Waltzová zakladatelka organizace SITE, která monitoruje džihádistické weby.

Není to porpvé, co džihádisté oslavují americkou politiku. Už o Bushově intervenci v Iráku mluvili jako o „požehnané invazi“, která posílí radikální islamisty a rozšíří protizápadní postoje v muslimském světě.

K Trumpovu omezení vstupu lidí do země se vyjádřil i český premiér Sobotka. „Pokud se USA rozhodnou přijímat opatření k omezení pohybu osob, pokud je to v zájmu jejich bezpečnosti, mají na to právo při respektu k mezinárodním smlouvám, které platí i pro Spojené státy,“ řekl Sobotka. „To, že dnes Evropská komise analyzuje, zda to nemůže mít dopad na občany EU, kteří třeba mají dvojí občanství, ukazuje, že Spojené státy opatření dopředu nekonzultovaly,“ upozornil premiér.

 

Čtěte dále