Kokainem proti Trumpovi: protesty sportovců pokračují

Afroamerická modelka využila video s koučem amerického fotbalu šňupajícím kokain v politickém tažení sportovců proti rasismu a americkému prezidentovi. Do protestů se zapojil i český fotbalista.

Na první pohled to vypadá jako msta zhrzené milenky. Modelka Kijuana Nige vyvěsila na Facebooku video, v němž kouč NFL Chris Foerster šňupe kokain. Záznam usvědčující trenéra útoku Miami Dolphins z užívání drog zveřejnila na protest proti klubovému vlastníkovi, který podpořil Donalda Trumpa v jeho tažení proti protestujícím sportovcům. Foerster si bílý prášek užívá v sídle klubu těsně před odchodem na poradu do hráčské kabiny. Druhý den po zveřejnění inkriminovaného videa přišel o místo. Předmětem kritiky se ale nestalo chování trenéra, nýbrž skutečnost, že Nige záznam vůbec zveřejnila.

Donald Trump podle rappera Eminema útočí na hráče amerického fotbalu, aby odlákal pozornost od důležitějších témat, jako jsou situace v hurikánem zdevastovaném Portoriku nebo reforma zákona o střelných zbraních v Nevadě.

„Běloši jsou na mě naštvaní, jako bych ten mužský nos nutila šňupat a ještě se snížila k tomu, celé to natočit,“ prozradila afroamerická modelka z Las Vegas. „Ne, to jsou jeho zvyky, nahrál mi to sám a poslal na důkaz lásky. Tak rychle ho omlouváte, zatímco rožníte afroamerické hráče kvůli hymně, psím zápasům, hulení, domácím kauzám. Přitom všichni pořád říkáte, že záleží na všech životech (tak už držte huby)!!!“ odrážela kritiku odpůrců a obula se přitom do pokrytectví americké společnosti. Kdyby Foerster nebyl běloch, byl by podle ní prvním, koho by si veřejnost vzala na paškál.

Nige vyvěsila video jen několik hodin poté, co Stephen Ross (vlastník „delfínů“ z Miami) prozradil, že je vděčný Trumpovi za to, kam celou debatu ohledně sportovců protestujících proti rasismu posunul. Hlavním problémem je podle něho politické gesto hráčů a urážka americké vlajky. Celá americká veřejnost to údajně vidí stejně.

Komu zvoní hrana

Na jednoho takového typického Američana si během zápasu mezi týmy Indiana Colts a San Francisco 49ers zahrál i viceprezident Mike Pence. Po tradičním přehrání americké hymny s manželkou ihned odešel ze stadionu. „Opustil jsem dnes zápas Colts, protože prezident Trump ani já nepoctíme svou přítomností žádnou událost, která znevažuje naše vojáky, naši vlajku nebo národní hymnu,“ uvedl v pozápasovém prohlášení. Někteří hráči týmu San Francisco 49ers totiž za zvuků americké hymny klečeli a měli zkřížené ruce. Nápisy na jejich černých tričkách tvořily dohromady vzkaz „Budeme bojovat za rovnost, spravedlnost, jednotu, respekt, dialog a příležitosti“.

Pencovo patetické gesto přitom nebylo impulzivní reakcí, ale předem připraveným gestem. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters z Bílého domu plánoval prý Pence návštěvu utkání „několik týdnů“. Byla to sázka na jistotu. Právě dres hostujícího San Franciska ještě v loňské sezoně oblékal Colin Kaepernick, který svými gesty odstartovat dnes už největší politický aktivismus v dějinách amerického sportu. Pravděpodobnost, že by žádný z jeho bývalých spoluhráčů neprotestoval, byla minimální. Na koleno jich před Pencem pokleklo dvacet. Předem připravenou akci mimochodem potvrdil i Trump, který podle svých slov Pence instruoval, aby zápas v případě protestů opustil.

Za tohle divadelní představení ale politici z Bílého domu příliš sympatií nesklidili. Terčem kritiky se stali především kvůli tomu, že jejich společná herecká etuda stála daňové poplatníky téměř čtvrt milionu dolarů. Takové byly náklady na let prezidentského speciálu Air Force One z Las Vegas do Indiany a následně do Los Angeles. Trumpovu válku s americkými fotbalisty čerstvě odsoudil i rapper Enimem ve svém nejnovějším freestylu The Storm. Trump podle něj útočí na hráče amerického fotbalu, aby odlákal pozornost od důležitějších témat, jako jsou situace v hurikánem zdevastovaném Portoriku nebo reforma zákona o střelných zbraních v Nevadě.

Protestuje i český fotbalový reprezentant

Kaepernick Eminemovi za jeho kritiku poděkoval. Morální rozhořčení ale bohužel prohrává v souboji s realitou. Komisionář NFL Roger Goodell oslovil všech 32 soutěžních klubů dopisem, v němž smysl protestů zpochybnil. Ještě nedávno přitom hráčský protest podpořil jakožto uplatnění práva na svobodu vyjadřování. Před časem dokonce neváhal Trumpovy útoky jednoznačně odsoudit. Jenže americký fotbal je v první řadě byznys a marketingový obraz pochroumaný současnou napjatou situací snižuje zájem o nejvyšší soutěž.

Zatímco Goodell vybízí obě strany konfliktu k nalezení kompromisu, v jiných soutěžích přináší svoboda projevu tvrdé sankce. V lize amerického univerzitního fotbalu bylo pokleknutí při hymně zakázáno pod pohrůžkou okamžitého vyhazovu z týmu. Přesně z tohoto důvodu byl před několika dny propuštěn z týmu Albright College mladík Gyree Durante. Šéf basketbalové NBA, Adam Silver, pohrozil hráčům před novou sezonou stejným trestem. Někteří basketbalisté se už do Trumpa několikrát pustili. Kritika prezidenta vyvrcholila zrušením audience vítězného týmu z loňské sezóny Golden State Warriors v Bílém domě. Další týmy se přidaly do protitrumpovského tažení bojkotem jeho newyorského hotelu SoHo, který v minulosti využívaly při výjezdech.

Protesty se ale neomezují jen na Spojené státy. O víkendu se k nim připojili i fotbalisté německého týmu Hertha Berlín. Na začátku domácího zápasu proti Schalke vyjádřili solidaritu s hráči NFL protestním pokleknutím nejen fotbalisté, ale celý realizační tým včetně trenérů. „Hertha BSC znamená toleranci a odpovědnost! Pro tolerantní Berlín a otevřený svět, nyní a navždy!“ vysvětlil klub své důvody na Twitteru. Protestu se účastnil i hráč základní sestavy bundesligového klubu a český reprezentant Vladimír Darida. Stal se tak pomyslným prvním Čechem, který se do války mezi sportovci a Trumpem zapojil.

Autor je spolupracovník redakce.

 

Čtěte dále