Fotbalový klub St. Pauli vyhodil hráče za schvalování turecké invaze

Hned několik incidentů na fotbalových hřištích ukázalo, že turecká invaze do severní Sýrie je momentálně nejdůležitějším tématem v celé Evropě.

Německý fotbalový klub FC St. Pauli ze svých řad v pondělí propustil hráče Cenka Şahina. Veřejně totiž na Instagramu podporoval tureckou vojenskou invazi do Sýrie. „Jsme na straně našich hrdinských vojáků a naší armády. Modlíme se za vás,“ napsal Şahin. Pobouřil tím fanoušky St. Pauli, kteří jsou na rozdíl od fanoušků většiny ostatních fotbalových klubů programově levicoví a antimilitarističtí. Spolu s tureckou armádou se vojenských akcí v Sýrii účastní i islamistické milice, které vraždí civilisty, dorážejí raněné vojáky a mimo jiné také popravili (a podle některých zdrojů znásilnili a ukamenovali) kurdskou političku Hevrin Chalafovou.

Je možné, že evropská fotbalová federace tureckou reprezentaci za chování některých jejích hráčů potrestá. Vyloučit ale nelze ani to, že podobně jako celá Evropská unie strčí před tureckou invazí hlavu do písku.

Fanoušci FC St. Pauli vytvořili tlak na vedení klubu a ten po přezkoumání instagramového postu hráče vyzval, aby svůj názor znovu posoudil. Şahin na to reagoval tím, že komentáře v žádném případě nelituje. St. Pauli ho proto okamžitě uvolnilo jak ze zápasů, tak z tréninků s tím, že jeho výrok odporuje hodnotám klubu, který je zásadně proti válečným akcím a jakémukoli druhu solidarity s nimi. Şahin zároveň dostal povolení trénovat a hrát s jakýmkoli jiným klubem.

Válka se nelajkuje

Vyjadřování podpory turecké agresi do Sýrie však nevadí jen fanouškům levicového FC St. Pauli. Manažer německého národního týmu Oliver Bierhoff musel před rozezlenými fanoušky bránit dvojici německých hráčů s tureckými kořeny İlkaye Gündoğana a Emre Cana, kteří rozčílili fanoušky už jen tím, že na Instagramu „lajkli“ fotku hráčů turecké reprezentace, jak salutují v zápase s Albánií. Turecký brankář Cenk Tosun fotografii uveřejnil s komentářem: „Za náš národ a hlavně za ty, kteří riskují své životy pro naši zemi.“

Němečtí hráči Gündoğan a Can nakonec vzali svoje „lajky“ zpět a Bierhoff poté pro server DFB.de uvedl, že vedení reprezentace s nimi o jejich přístupu mluvilo a hráči „uznali svoji chybu“. Vyzval k podpoře obou reprezentantů, kteří na tom byli po „instagramovém incidentu“ špatně. Oba nastoupili v utkání evropské kvalifikace v Tallinnu proti Estonsku. Gündoğan v něm dokonce vstřelil dva góly a výrazně se tak podílel na celkovém německém vítězství 3:0. Can byl však po 14 minutách z hrací plochy odvolán, což bylo nejrychlejší stažení hráče německé reprezentace v dějinách.

Salutování na podporu agrese do sportu nepatří

Salutování turecké fotbalové reprezentace v zápase s Albánií rozezlilo také některé francouzské politiky a část z nich žádala zrušení zápasu Francie s tureckou reprezentací. Předseda radikálně levicové strany La France Insoumise Jean-Luc Mélenchon před zápasem na Twitteru napsal: „Pokud turecký fotbalista provádí vojenský pozdrav, musí očekávat, že s ním bude zacházeno jako s vojákem nepřátelské armády. Proti takovým fotbal nehrajeme. Základy sportovního klání přestaly existovat.“ Gesto kritizoval také předseda středopravicové Unie demokratů a nezávislých Jean-Christophe Lagarde. Zápas se ale nakonec odehrál a turecká reprezentace si z kritiky příliš nevzala. Po konečné remíze část hráčů opět zasalutovala, i když střelec turecké branky Kaan Ayhan, hrající v Německu za Fortunu Düsseldorf, se k nim nepřidal a zcela evidentně se s nimi kvůli tomu pohádal.

Salutování na podporu vojenské akce však nevyvolává jen emoce. Podle pravidel UEFA je nepřípustné během zápasu projevovat politické či náboženské sympatie nebo antipatie. Pozdrav tureckých fotbalistů se tak stane předmětem jednání evropské fotbalové federace. Je možné, že tureckou reprezentaci za chování některých jejích hráčů potrestá. Vyloučit ale nelze ani to, že podobně jako celá Evropská unie strčí před tureckou invazí hlavu do písku a bude se tvářit, že se nic nestalo. Nicméně vzhledem k tomu, že se evropští politici přece jen probouzejí a postupně začínají alespoň zakazovat vývoz zbraní do Turecka, možná si ani turecká fotbalová reprezentace už evropskou kvalifikaci i přes slušné výsledky moc neužije.

 

Čtěte dále