Kdo je „Trumpův viking“ a další, kteří obsadili Kapitol? Známé firmy neonazi scény

Nepravdivé zprávy o tom, že do Kapitolu ve středu násilně vnikli příznivci Antify, se dají snadno vyvrátit. Stejně jako všechny podobné hoaxy ale přispívají ke všeobecné nejistotě a ztrátě důvěry v média.

Část výtržníků z řad příznivců Donald Trumpa, kteří včera vnikli na několik hodin do budovy amerického Kapitolu a násilně narušili jednání obou komor Kongresu (který měl potvrdit a také následně potvrdil vítězství Joea Bidena v amerických volbách), svou vizáží fascinuje veřejnost a vyvolává divoké spekulace.

Podle řady konspirátorů nestáli za včerejšími událostmi v USA Trumpovi příznivci, ale naopak členové Antify, kteří prý protrumpovskou demonstraci infiltrovali. Mají to dokazovat tetování některých lidí vyfotografovaných v Kapitolu a také byli údajně dva z těchto lidí identifikováni jako členové Antify z Filadelfie. Někteří z příznivců Donalda Trumpa, kteří vzali Kapitol útokem, vypadají na fotografiích opravdu bizarně. Na internetu vznikla řada konspiračních teorií o jejich identitě. Podívejme se tedy, o koho vlastně jde.

Nikoli Antifa, ale známí pravicoví extremisté

Jedním z nich je lokální aktivista z Arizony Jake Angeli, kterému se díky vizáži s rohy – symbolem indiánských šamanů – začalo říkat také QAnon Šaman. Je totiž jedním z příznivců paranoidního konspiračního hnutí QAnon. Některé fotografie téhož člověka z demonstrace proti Black Lives Matter, které se na internetu objevily, jsou ořezány tak, že není vidět, že Angeli třímá transparent nabodnutný na oštěpu s nápisem „Poslal mě Q“, kterým se hlásí právě k protrumpovskému hnutí QAnon. Po ořezání nápisu to může působit tak, že se účastnil protestních akcí Black Lives Matter, a nikoliv protestů proti nim. FBI už v roce 2019 označila hnutí QAnon za potenciální zdroj pravicového domácího terorismu. Loni začal různé konspirační teorie hnutí retweetovat také Donald Trump.

Dezinformace, které ze stoupenců ultrapravice dělají členy Antify, jsou v souladu se strategií krajní pravice v USA, která tyto manipulace využívá k tomu, aby z každého násilí, včetně násilí svých příslušníků, obvinila své politické odpůrce.

Angeli, který včera násilně vnikl do vnitřních prostor Senátní komory, je v Arizoně známou postavou. Ve svém domovském státě se během loňského roku účastnil nejen demonstrací proti hnutí Black Lives Matter, ale také proti karanténním opatřením, která mají zabránit šíření nemoci covid-19.

Jedna z teorií, které se na internetu objevily, přitom tvrdí, že Angeli a další na fotografiích s ním jsou ve skutečnosti příznivci hnutí Antifa. Údajně má mít Angeli na těle tetování „boy lover“, které má dokazovat jeho homosexualitu. Ve skutečnosti jde ale o Valknut, starogermánský symbol spojený s bohem Ódinem. Jake Angeli má na těle vytetovány i další mytologické symboly včetně Thorova kladiva a stromu Yggdrasilu.

Novinář z kanadského deníku Globe and Mail Adrian Morrow tvrdí, že se s Jakem Angelim spojil včera po telefonu a Angeli mu řekl, že se policie v Kapitolu vzdala snahy zastavit jeho a další Trumpovy příznivce. Doslova prý řekl: „Policisté mě pak slušně požádali, abych odešel, a nechali mě odejít bez zatčení.“

Informační guláš

Současně koluje po internetu fotografie, podle níž jsou i další lidé po Angeliho boku také příslušníky hnutí Antifa. Jedná se o fotografii, která vypadá, jako by ztotožňovala dva lidi ze skupiny, která obsadila včera Kapitol, se dvěma členy Antify z Filadelfie. Konkrétně ukazuje fotografii, na které jsou dva lidé a tag antifaphilly.org. Reálně jde ale o fotografii, kterou zveřejnila Antifa Philly v roce 2018 a na níž jsou Matthew Heimbach a Jason Tankersley, známí neonacističtí aktivisté. Nejde tedy o členy Antify, ale naopak o neonacisty, jejichž totožnost filadelfská Antifa zveřejnila. Heimbach je dokonce vedoucí postavou skupiny Národně-socialistické hnutí, která propaguje antisemitské a neonacistické myšlenky. Založil také Stranu tradicionalistických pracujících, hnutí se ale zesměšnilo poté, co byl Heimbach zatčen za násilný útok na svého tchána, který přišel na to, že Heimbach souloží s jeho ženou, svou tchyní. Mimo jiné Heimbach vystupoval i na demonstraci DSSS v Brně v roce 2014. Neonacistů ale bylo v Kapitolu mnohem více, jak ukazují další fotografie.

Na internetu se také objevily spekulace, že vousatý muž na jedné z fotografií, kde stojí za Angelim, má na ruce vytetovaný srp s kladivem. Při bližším pohledu se ale ukazuje, že jde naopak o symbol „outsider mark“ pocházející z počítačové hry Dishonored – jde tedy o „pařana“, nikoliv komunistu či člena Antify.

Dezinformace, které ze stoupenců ultrapravice dělají členy Antify, jsou v souladu se strategií krajní pravice v USA, která tyto manipulace využívá k tomu, aby z každého násilí, včetně násilí vlastních příslušníků, obvinila své politické odpůrce nebo paušálně objekty své nenávisti, ať jde o Antifu, demokraty, hnutí Black Lives Matter či třeba muslimy. I tyto prokazatelné lži totiž pomáhají vyvolávat zmatek, narušovat důvěru v média a demokratické instituce a vytvářet oblak paranoidní nejistoty, ve kterém se dobře daří hnutím, která mají za cíl potlačení svobod a práv.

Čtěte dále