Brněnský projekt sociálního bydlení získal prestižní ocenění

Brněnský projekt Housing First získal cenu Evropské federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova – FEANTSA.

Před víc než rokem se v Brně začal realizovat projekt na ukončování bezdomovectví a prekérního bydlení Housing first – „Bydlení především“. Nyní získal mezinárodní uznání. V soutěži nejúspěšnějších projektů v oblasti sociálního bydlení a ukončování bezdomovectví se Brno dostalo spolu s Helsinkami a Glasgow do nejužšího výběru a nakonec zvítězilo. „Jsou to města, od kterých se učíme,“ glosoval vítězství Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení, která celý projekt pomáhala připravit.

Ocenění uděluje Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova – FEANTSA, která se zaměřuje na boj s tímto stále citelnějším problémem všech evropských měst. Cenu přebral brněnský zastupitel Martin Freund z Žít Brno, který stál u zrodu brněnského projektu. „Věřím, že bydlet je právo každého člověka,“ napsal na Facebook krátce po převzetí ceny. Jedná se o první podobné ocenění pro české město.

Teprve člověk, který získá kvalitní a především jisté bydlení, může v klidu zlepšovat svůj život, najít si práci, zbavit se závislosti na alkoholu a zlepšit vztahy uvnitř rodiny.

První část projektu byla schválena brněnským zastupitelstvem už v únoru 2016. Pro byly všechny koaliční strany (ANO, SZ, KDU), přestože s touto iniciativou původně přišlo Žít Brno. Proti byli zastupitelé ODS a KSČM. Rodinám s dětmi v nestabilních bytových podmínkách radnice přidělila padesát bytů. Tato část projektu byla takřka celá financovaná z evropských peněz na inovace. Přes původní rozpaky, až odpor jeho úspěch nakonec ocenili i někteří z opozičních zastupitelů.

Myšlenkou strategie Housing First je nerepresivní přístup k lidem v bytové nouzi. Teprve člověk, který získá kvalitní a především jisté bydlení, může v klidu zlepšovat svůj život, najít si práci, zbavit se závislosti na alkoholu a zlepšit vztahy uvnitř rodiny. Naopak to příliš nefunguje. Housing First ukázal podle studií z mnoha měst více než devadesátiprocentní úspěšnost a zpátky na ulici nebo do prekérních bytových podmínek se většina lidí, kteří dostanou příležitost, už nevrátí.

Na brněnském projektu od začátku spolupracuje expertní skupina Platforma pro sociální bydlení, která jej spolu s úředníky a politiky, Ostravskou univerzitou a sdružením IQ Roma servis pomáhala připravit. Nyní se snaží rozjet podobný projekt například v Liberci. Inspirovala se ale i další města jako Chomutov, Benešov nebo Plzeň. Ostrava letos do svého projektu zařadila přes sto bytů a prvních třicet již má nové obyvatele. Rozvoji podobných projektů pomáhá dotace Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu lokálních koncepcí sociálního bydlení, případně evropské peníze určené na sociální inovace, jako tomu bylo právě v Brně. Tuto dotaci dostalo zatím šestnáct měst. „Brno dnes ukazujeme jako vzorové město,” říká Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení.

 

Čtěte dále