Lidé tu žijí v neustálém strachu, co s nimi bude

Přinášíme exkluzivní reportáž ze čtvrti Isawíja ve Východním Jeruzalémě, kde lidé čelí policejnímu násilí, zatýkání a demolicím svých domovů.

Jeruzalém je město rozdělené na východní a západní část. Ale nejen to. I v palestinském Východním Jeruzalémě jsou enklávy židovských osad s asi dvěma sty tisíci osadníky. Tyto osady vznikly po obsazení Východního Jeruzaléma Izraelem v roce 1967 a jeho de facto anektováním v roce 1980. Osadníci dnes získávají domy palestinských rodin na základě téměř všemožných dokumentů, kdežto Palestinci ztrácejí svoje domovy nehledě na dokumenty dokazující jejich vlastnictví. Jedním z posledních a nejskandálnějších případů bylo vystěhování rodiny Syjam z jejich domu ve čtvrti Silwan, kde se extremistická osadnická organizace Elad snažila o jejich vypuzení přes dvacet let. Podobné případy se ale v Jeruzalémě dějí skoro každý den.

Isawíja je extrémním příkladem problémů, kterým palestinské čtvrti ve Východním Jeruzalémě čelí. Násilí přitom nejsou vystaveni pouze její obyvatelé, ale i izraelští aktivisté a mezinárodní pozorovatelé.

Vojáci denně kontrolují Palestince v ulicích města a provádějí razie v jejich domovech. Palestince zatýkají bez důvodu, zatímco židovského osadníka nechají jít, i když třeba napadne vojáka, čehož jsem byla sama svědkem během posledního dne srpnového Svátku oběti. Zdá se, že izraelské úřady se ani nesnaží zakrývat svůj dvojí metr. Izraelské vlajky přibývají a důvodem je, že přibývá i palestinských rodin, které ztrácejí svoje domovy. Proces judaizace města se však neobejde bez násilí ze strany izraelské armády a neoprávněných zatčení, zvláště pak nyní před zářijovými volbami v Izraeli. Násilí vojáků je všudypřítomné, nedávno během demonstrací ve čtvrti Šejk Džarrah policisté dokonce chtěli zatknout člena Knessetu (nakonec zatkli pouze jeho asistenta). Důvodem bylo, že držel palestinskou vlajku. Pokud ale existuje nějaká čtvrť, která by mohla být označena za mikrokosmos veškerých problémů, které Jeruzalém má a které turisté nevidí, je to Isawíja.

Jeruzalémská „Gaza“

Isawíja je součástí Východního Jeruzaléma, ale zároveň je izolovaná od ostatních čtvrtí. Je od nich odříznutá izraelskou osadou, dálnicí a univerzitou. Hned naproti přes dálnici je navíc vojenská základna a zdá se, že právě ona je zdrojem problémů. Do čtvrti vedou pouze dvě přístupové cesty, což znamená, že je velmi jednoduché celou palestinskou komunitu kompletně izolovat. Izraelští vojáci často stávají na parkovišti vedle čerpací stanice a kontrolují skoro každého. Vždycky, když jsem Isawíjou procházela, zastavovali mě její obyvatelé a ptali se, co pro ně můžu udělat, jestli jim můžu pomoci, a říkali mi, že situace je neúnosná. Pokaždé jsem byla svědkem toho, jak vojáci prohledávají nějaký dům, dávají bezdůvodné pokuty, zatýkají, střílí po lidech slzný plyn nebo zvukové bomby. „Měli jsme tu svatbu a jedno z dětí si hrálo s plastovou pistolí. Jakmile uvidělo vojáky, zahodilo pistoli na zem a zvedlo ruce nad hlavu, aby bylo jasné, že to je jen plastová pistole. Až takhle jsou tu děti vystresované z vojáků, kteří jsou v Isawíje každý den,“ říká Mohammad, který je vedoucím zdejší komunity.

Situace došla tak daleko, že policie předvolala k výslechu pětiletého Ahmeda na stanici ve Východním Jeruzalémě. „Můj malý syn si hrál před domem, když ho policie začala pronásledovat a dala mi předvolání. Na stanici mi pak řekli, že si můj syn nemůže hrát před domem, jinak ho zatknou. Vzbudilo to rozruch, a když jsme se pak za přítomnosti novinářů dostavili na policii, začali mi tvrdit, že to byla chyba, že to nechtěli, a místo toho začali vyhrožovat mně, že se nestarám o svého syna,“ říká otec malého Ahmeda. Bohužel takové předvolání není výjimkou. Sama jsem byla svědkem zatýkání tří jedenáctiletých dětí, další děti byly zraněny a následně zatčeny.

Detence dětí ve Východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu je jedním z velkých problémů – každoročně se týká asi sedmi set dětí. Ještě více alarmující je fakt, že děti zatčené na Západním břehu Jordánu jsou souzené před vojenským soudem, kdy je jim často odpírána možnost vidět právníka či rodiče až několik dnů od zatčení. Navíc není výjimkou, že bývají vystaveny mučení ze strany izraelských vojáků, jak už upozornil dokonce i Český rozhlas. Je to právě detence dětí, která je jednou z tikajících bomb v izraelsko-palestinské společnosti a vede k závažným případům, jako je ten, kdy dva kluci (14 a 17 let) napadli nožem vojáka kousek od vstupu do mešity al-Aksá. Jedno z dětí pak bylo zastřeleno na místě, druhé je v kritickém stavu.

Parkoviště u přístupové cesty do Isawíji

Obytná čtvrť jako cvičiště

Isawíja bývá často trnem v oku izraelských úřadů. Situace se ještě zhoršila, když policie zastřelila jednadvacetiletého Mohammada Obejdeho, který se účastnil pravidelných protestů, které se ve čtvrti konají. Zastřelením Mohammada však policejní násilí neskončilo. I když ho policie z ničeho neobvinila, jeho tělo odmítli rodině vydat, což rozpoutalo další vlnu protestů a násilí, která vyústila v zatčení téměř tří stovek lidí. „Zatčeni byli lidé různého věku, od čtyř do padesáti pěti let. Všichni musí zaplatit pokutu a někteří se nemůžou vrátit do Al Isawíje po dobu čtrnácti dnů,“ dodává vedoucí místní komunity.

Důvodů, proč policie obyvatele Isawíji tak trestá, je několik. Komunita je známá jako místo, jehož obyvatelé jsou často členy palestinských politických stran, a policisté a vojáci tak chtějí zlomit jejich morálku. Jak uvedl deník Haaretz, dalším důvodem je přítomnost vojenské základny hned naproti komunitě. Vojáci vlastně používají Isawíju jako cvičnou zónu pro zatýkání, otevřenou palbu nebo razii do domů. Vrcholem policejních provokací bylo nastrčení pušky M16 do domu rodiny Samera Sleimana, jak opět upozornil deník Haaretz. Příčinou bylo natáčení dokumentárního seriálu o Východním Jeruzalémě, který měl zlepšit pověst speciálních jednotek a policie, které ve čtvrti i celém městě působí, a zároveň démonizovat tamní palestinské obyvatele. Odhalení nastrčené zbraně ale vypovídá spíše o opaku a upozorňuje na rasistický přístup ze strany izraelské policie, a to i přesto, že se policie nakonec omluvila.

Isawíja je extrémním příkladem problémů, kterým palestinské čtvrti ve Východním Jeruzalémě čelí. Násilí přitom nejsou vystaveni pouze její obyvatelé, ale i izraelští aktivisté a mezinárodní pozorovatelé. A kromě zatýkání nebo demolic domů jsou tu další problémy. Ve čtvrti pořádně nefunguje infrastruktura ani služby a ve školách není dostatečný počet míst pro děti. Nedávno dostalo demoliční příkaz i místní komunitní centrum, které postavil samotný Jeruzalémský magistrát. Naprosto alarmující je pak nedostatek investic do škol, kam kvůli tomu nedochází odhadem patnáct až třicet tisíc dětí a chybějí zde zhruba dva tisíce tříd. To všechno je samozřejmě dlouhodobý trend, ale zdá se, že v současnosti se situace ještě zhoršuje. Čtvrtí jako Isawíja přibývá a stejné problémy jsou třeba v Silwanu, Šufatu i dalších místech. Východní Jeruzalém je dlouhodobě podinvestovaný a lidé tu žijí v neustálém strachu, kdy na ně dojde řada – ať už jde o zatýkání nebo demolice jejich domovů a živností.

Autorka je fotografka.

 

Čtěte dále